Reklam Alanı

Reklam Alanı

Akıllı Gözlük

Reklam Alanı

Ada Çanta

Burlington

ücretsiz seri ilan sitesi

Optisyenlik Eğitimi

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Ana sayfa
|
Kurum Ödemeleri
|
İletişim
|
Giriş
|
Üye Ol
|
Detaylı Bilgi
  
OPTİSYEN
 
Fransız gözlük devi Essilor, Türkiye’de İşbir Optik ile ortak oldu
Kategori: Ekonomi, HaberlerEklenme Tarihi: Ara 24th, 2012Ekleyen: optisyeninsesi

3.556 izlenme
Share |
Haber baglantisi

2001′de Türkiye’den çıkma kararı alan Fransa’nın dev gözlük firması Essilor, Avrupa’daki krizle Türkiye’ye kesin dönüş yaptı.

İSTANBUL- 2001′de Türkiye’den çıkma kararı alan Fransız Essilor, Avrupa’daki krizle Türkiye’ye kesin dönüş yaptı. Yılbaşından bu yana Türkiye’de yatırım avına çıkan şirketin üçüncü ortaklığı ise İşbir Optik oldu.
.
2001 krizinin ardından Türkiye’yi terk eden şirketler birer birer dönmeye başladı. Bu firmalardan biri olan Fransız gözlük devi Essilor, Avrupa’da yaşanan krizin ardından kesin dönüş karı aldı. Yılbaşından bu yana Yeda Tora ve Opak şirketleriyle ortaklık kuran Essilor, 2012′yi kapatmadan bir firmaya daha ortak olarak Türkiye’deki varlığını güçlendirdi.
.
Essilor, İşbir Holding’in iştiraklerinden İşbir Optik’in yüzde 70′ini satın aldı. Pazarın en büyük firmalarından İşbir Optik’e ana hissedarı olan Fransız dev, böylece yılı 3 büyük ortaklıkla kapattı. Antalya’da da sıfırdan tesis kurmaya hazırlanan, Orta Asya ve Ortadoğu’yu kapsayan 30 ülkeyi İstanbul’dan yönetmeyi hedefleyen Essilor, dünyanın en büyük gözlük camı üreticisi.
.
2001′de Türkiye’deki varlıklarını devrederek çıkış yapan Essilor’un Avrupa pazarında yaşanan daralmayla geri döndüğü belirtilirken, 2013′te de yeni alımlar yapacağı kaydediliyor. Şubat ayında İzmir’de günlük 2 bin adetlik üretim kapasitesi bulunan sektörün en köklü firmalarından Yeda Tora firmasının yüzde 70′ini alan Essilor, ağustos ayında da Opak Optik’in yüzde 51′ine ortak olmuştu.
.
AVRUPA’YA İHRACAT YAPIYOR
.
İşbir Holding’in iştiraki olan İşbir Optik 1983 yılında kuruldu. Başta Fransa başta olmak üzere Avrupa ülkeleri, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’ya da ihracat yapan İşbir Optik’in Ankara’da üretim tesisi bulunuyor. VisionArt markasının da sahibi olan şirketin Adana, Diyarbakır, Samsun, Gaziantep de aralarında bulunduğu 13 şehirde şubeleri var. Şirket ayrıca, Fransız BBGR ve Japon Nikon ürünlerinin dağıtıcısı ve lisanslı üreticisi konumunda.
.
163 YILLIK FİRMA
.
Temelleri 1849 yılına dayanan Essilor’un hisseleri Paris Borsası CAC 40′ta işlem görüyor. 100 ülkede toplam 43 bin çalışanı bulunan şirket, Avrupa pazarının yüzde 46′sını, Amerika’nın ise yüzde 43′ünü elinde bulunduruyor. Şirket 2011′i 3.8 milyar euroluk ciroyla kapattı.
 

Yorum Yapin “Fransız gözlük devi Essilor, Türkiye’de İşbir Optik ile ortak oldu”

 1. blaster2005 diyor ki:

  İşbir optik bile satıldıysa, Türkiye de yerli üretici için sektör bitmiştir.

 2. yusuf diyor ki:

  hoş geldin essilör sektör sizinle gurur duyuyor ama türkiye duymuyor 2001 kırizinde tası tarağı toplayıp ülkeyi terk ettiniz bunu unutmadık yaptığımız stok camlar sayenizde serisi kırıldığından(et olanlar farklı et oluşundan kastım) hepsi elimizde patladı şimdi bu anıları hatırlayan meslekdaşlarım sizlere bende dail hoş geldiniz diyorum!!
  dikkat edin bu hükümette pek istikrarlı değil her an patlar fazla onla bunla ortaklık yapmayın hükümet politikalarını aman iyi takip edin..

 3. ayhan hallı diyor ki:

  Beklenen oldu.Artık camda ciddi bir rekabet ortamı yok.Esilor ne derse o.Bencede Taraflara hayırlı olsun gözlükcülere geçmiş olsun.

 4. nusret fatih diyor ki:

  rekabet kurulundan dönme ihtimali var mı acaba bu satışın.ister istemez opak tora ve işbir sonrası tekel gibi bişey oluyor.işbire hayırlı olsun,gözlükçüye geçmiş olsun.

Yorum Yap

Ekonomi, Haberler Kategorisindeki Diger Haberler


Transitions
Yazarlarimiz ve son yazilari
Editorun sectikleri
optisyeninsesi

Optisyeninsesi Copyright @ 2005 Tüm hakları saklıdır.Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
OptisyeninSesi
Login