Reklam Alanı

Reklam Alanı

Akıllı Gözlük

Reklam Alanı

Ada Çanta

Burlington

ücretsiz seri ilan sitesi

Optisyenlik Eğitimi

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Ana sayfa
|
Kurum Ödemeleri
|
İletişim
|
Giriş
|
Üye Ol
|
Detaylı Bilgi
  
OPTİSYEN
 
Roma batığında iki bin yıllık göz ilacı bulundu
Kategori: Gündem, HaberlerEklenme Tarihi: Oca 11th, 2013Ekleyen: optisyeninsesi

354 izlenme
Share |
Haber baglantisi

Araştırmacılar, İtalya’da bulunan 2 bin yıllık bir Roma batığının kalıntılarında gerçekleştirdikleri yeni incelemede, göz ilacı olarak kullanıldığı düşünülen maddelere rastladı.

Keşfin, antik dönemlerdeki tedavi yöntemlerinin anlaşılmasına katkıda bulunacağı ifade edildi.

İtalyan araştırmacılar, 1974 yılında Toskana bölgesinin Baratti Körfezi’nde bulunan Roma batığı ‘Relitto del Pozzino’ üzerinde yapılan araştırmalarda, şaşırtıcı bulgulara ulaştı. Gemide bulunan gri tabletlerde bulunan çinko ve balmumunun, göz ilacı olarak kullanılmış olabileceği düşünülüyor.

Baratti Körfezi’nde yatan batığın 15-18 metre uzunluğunda ve 3 metre genişliğindeki gövdesine ait kalıntılar, yıllardır müzede tutuluyor. M.Ö 140 yılına ait olan geminin kalıntılarında yapılan yeni araştırmalar, altı tane, 4 santimetreye 1 santimetre ölçülerinde tabletin bulunmasını sağladı. Tabletlerin tümü bir büyük kalay kutu içinden çıktı.

Roma batığı, Romalıların M.Ö 3’üncü yüzyıl içinde fethettiği Etrüskan medeniyetinin antik  Populonia kenti açıklarında bulunmuştu. Populonia, geminin battığı dönemde İtalya’ nın kuzey ve güneye açılan ticaret noktaları için bir merkez görevi görüyordu. Batıkta, şarap dolu çömleklerin yanı sıra mürekkep şişeleri, kalay ve bronz sürahiler, Suriye ve Filistin’den getirilen cam çanaklar ve Efes kandilleri bulundu.

 


Transitions
Yazarlarimiz ve son yazilari
Editorun sectikleri
optisyeninsesi

Optisyeninsesi Copyright @ 2005 Tüm hakları saklıdır.Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
OptisyeninSesi
Login